Launagiai
Vieta: Vilnius, Užusienis
Metai: 2024 m.
Statusas: Konkursas (prizinė vieta)
Kategorija: Gyvenamieji namai
Autoriai: Gintaras Čaikauskas, Lina Venckutė, Faustas Lasys, Monika Stražinskaitė, Agnė Mockevičiūtė, Vytenis Poviliūnas, Adriana Meilūnaitė, Nerilė Vainoriūtė, Žydrūnė Česonytė, Simonas Čaikauskas
Kraštovaizdžio architektūra MB Bauland: Donatas Baltrušaitis, Agnė Dailidaitė, Milda Pacevičiūtė, Rasa Pilkauskaitė, Povilas Šimonėlis, Lukrecija Simutytė
Plotas: 75 000 m²
Projektu siekiama sukurti aukšto architektūrinės kokybės įperkamą būstą bei patrauklias, žalias ir sodininkystei pritaikytas viešąsias erdves. Kertinis urbanistinės-architektūrinės idėjos principas – sukurti unikalių skirtingų kvartalų Sodininkų miestelio urbanistinę struktūrą, kuri leidžia natūraliai gamtai įsilieti į ją. Stambesni tūriai nusmulkėja arčiau link natūralios gamtos, įvairių formų stogai kuria sodininkų miestelio įvaizdį ir daugiasluoksnį siluetą. Didesni daugiabučių kvartalai formuojami dalinio perimetrinio užstatymo principu, miestų vilos kuriasi arčiau link natūralios gamtos.
Galima sakyti, kad pastato architektūra yra įkvėpta gamtinio konteksto ir gamtinės aplinkos. Urbanistinėje idėjoje greta pagrindinės pėsčiųjų alėjos siūlomos papildomos dvi žaliosios jungtys betarpiškai veikia pastatų architektūrą. Alėjos metaforiškai tampa tarsi žaliosios upės ištekančios iš pagrindinio vandens telkinio (šeimos parko) driekiasi per Sodininkų miestelį ir suteikia žalią charakterį ir jaukią aplinką net gilumoje esantiems kvartalams. Pastatų architektūra seka šias pėsčiųjų alėjas plastiškai į jas reaguodama. Prie parko vyrauja šlaitiniais stogais pasižyminčių pastatų siluetai tokiu būdu kuriama aliuzija į parko ar miškų apsuptyje stovinčias archetipines sodybas. Tolstant nuo parko keičiasi namų siluetai. Stogai vis labiau plokštėja tokiu būdu kuriant kompozicinį perėjimą tarp gamtinio ir miestiškojo (kietesnio, kampuotesnio) prado. Vengiant kietų perimetrų kvartalai turi jaukius vidinius kiemus. Išimtimi galima laikyti tris daugiabučių kvartalus aplink Šeimos parką. Juose tūriai pastatomi šachmatiniu principu siekiant maksimaliai atverti vaizdus iš butų į parką neblokuoti pramatomumo iš gatvės į parką. Tokiu būdu žmogus būdamas bet kurioje kvartalo vietoje net ir stovėdamas gatvėje jaučia parko artumą.
Taigi, parko vaizdais gali džiaugtis ne tik daugiabučių prie parko, bet ir tolimesnių kvartalų gyventojai. Urbanistinėje idėjoje užkoduotas vidinio kiemo motyvas tęsiasi per visus kvartalus – ne išimtis ir A1 kvartalas, kuriame numatyti vienbučiai namai, kotedžai bei dvibučiai. Kotedžų grandinėlės su jiems priklausančiais sklypais formuoja savotišką kvartalą su centre esančia žaliąją erdve – savotišku centriniu parku. Tokiu būdu visi šių namų gyventojai užuot žvelgę į kaimynų langus ar gatvę, turi vaizdą į žalumą. Šioje erdvėje gali būti talpinamos vaikų žaidimų aikštelės ir gyventojų rekreacinės erdvės. Ties šiaurine kraštine numatyta vienbučių juosta su dvibučių intarpais.